Каталог продукціїВідділ продажуЗапчастиниСервісКонтакти Зв'язатися
location_on
Меню

Ключові етапи та специфіка вирощування ярої пшениці

08.06.2024

Ярова пшениця — значуща сільськогосподарська культура завдяки своїм високим урожаям та якісним характеристикам. Зерно має відмінні хлібопекарські та круп’яні властивості, включає значну кількість білка (14–18%) та клейковини (28–40%).

З численних видів ярої пшениці лише два найпоширеніші: м’яка і тверда. М’яка застосовується переважно для потреб борошномельної промисловості, тоді як тверду використовують у виробництві макаронних виробів. Щоб культура давала хороший урожай, важливо правильно обробляти ґрунт та сіяти зерновий матеріал. Про ключові особливості даного процесу розповімо далі у статті.

Що таке яра пшениця і чим вона відрізняється?

Ця культура має низку особливих характеристик: 

 • здатна до самозапилення;
 • має короткий вегетаційний період (зазвичай близько 100 днів);
 • відрізняється менш розвиненою кореневою системою та, отже, поганим засвоєнням поживних речовин;
 • не виносить низьких температур;
 • вимагає високої вологості ґрунту (не менше 65% від його максимальної вологомісткості);
 • погано переносить посуху;
 • вразлива до бур’янів.

На відміну від озимих ярі рослини сіються навесні та дозрівають через 4-5 місяців у різних кліматичних зонах. Врожайність ярої пшениці в Україні зазвичай нижча, ніж в озимої, становить 30–50 центнерів із гектара. Її часто використовують як резерв для заміни знищеної озимої культури.

Як обробляти ґрунт для посіву ярої пшениці?

Агротехнічні методи обробітку ґрунту перед посівом спрямовані на видалення бур’янів та підтримання оптимального водного балансу. Крім того, варто знати, що ґрунт з дрібною грудкуватою структурою вимагає хорошого добрива, очищення від бур’янів та зволоження. Включати в сівозміну пшеницю найкраще після бобових, просапних культур, гречки або чистої пари, що сприяє поліпшенню структури ґрунту.

Ключові етапи передпосівної обробки включають:

 • очищення поля після попереднього врожаю;
 • осінню оранку для видалення бур’янів та збільшення врожайності;
 • додаткову глибоку обробку ґрунту восени для накопичення вологи;
 • ранньовесняне боронування;
 • передпосівну обробку культиваторами.

Важливо уникати монокультурних посівів і слідувати різноманітним сівозмінам, щоб запобігти накопиченню хвороботворних агентів та шкідників у ґрунті, а також протистояти засміченню посівів падалицею.

Нюанси підготовки насіння до посіву

Рекомендується використовувати добре очищене від домішок і суворо підібране за розміром насіння. Оптимальний урожай досягається при застосуванні великого насіння: для м’яких сортів їх вага повинна становити від 35 до 40 г на 1000 зерен, тоді як для твердих сортів необхідний показник не менше 40 г. Важливо відбирати неушкоджене насіння, зібране з ділянок з високим рівнем врожайності. Перед сівбою матеріал варто обробити різними препаратами. Іноді доцільно провести інкрустацію з метою запобігання можливому розвитку кореневої гнилі, сажки чи цвілі.

Ключові особливості посіву культури

Висівати яру пшеницю рекомендується починати, коли на глибині, на якій буде засіяно насіння, встановлюється температура +2–3 ℃. Це зазвичай відбувається на початку весни. Посів проводиться в перший тиждень, за умови, що ґрунт фізично готовий до цього.

Культура відрізняється декількома характерними рисами:

 1. Слабке зростання рослин протягом перших двох тижнів після появи сходів.
 2. Низька продуктивна густина кущів.
 3. Коренева система розвивається слабо, при цьому рослини високо вимогливі до ґрунтової вологи.

Для досягнення добрих урожаїв вкрай важливе формування вторинних корінців із вузлів кущіння. Для цього культуру необхідно сіяти якомога раніше, у стислий термін.

Як доглядати за ярою пшеницею?

Основні методи догляду за посівами ярої пшениці включають прикочування, боронування, підживлення та боротьбу з бур’янами. Боронування на глибину до 3 см допомагає позбутися молодих паростків небажаних рослин. Для знищення бур’янів використовують хімічні речовини, такі як гербіциди. Підживлення у фазу другого вузла суттєво сприяє підвищенню врожаю.

Хвороби та шкідники завдають значної шкоди посівам, тому для боротьби з ними застосовуються хімічні обробки, включаючи ультрамалооб’ємне обприскування інсектицидами. У посушливих районах також потрібно проводити полив.

Коли і як прибирати яру пшеницю?

Сьогодні два основні методи збирання зернових набули найбільшого поширення: пряме та роздільне комбайнування. Перший метод здійснюється за допомогою зернозбирального комбайна з прямою жниваркою. Роздільна прибирання включає два етапи: спочатку відбувається скошування за допомогою жниварки, потім слід підсушування у валках, збір і обмолот.

Оптимальний час для збирання, коли зберігається найвищий рівень урожаю, зазвичай становить близько 7-10 днів (за умови сприятливої ​​погоди).

Компанія «РОПА Україна» займається продажем сільгосптехніки та запчастин до неї високої якості. Асортимент включає широкий вибір спеціалізованого агроустаткування, що відповідає вимогам як великих агропідприємств, і невеликих фермерських господарств.

Вибираючи ROPA Ukraine, ви отримуєте безліч переваг:

 • реалізуємо обладнання, розроблене з урахуванням особливостей українських земель та клімату, що забезпечує оптимальну продуктивність;
 • пропонуємо клієнтам надійні рішення відмінної якості за доступною ціною;
 • використовуємо лише високоякісні складники, гарантуючи довговічність та безпеку нашої техніки в роботі.

Устаткування розроблене з урахуванням потреб користувачів, забезпечуючи простоту та комфорт в експлуатації. Крім того, «РОПА Україна» надає додаткові послуги, включаючи технічне обслуговування та заміну складників різних агрегатів, щоб забезпечити ефективну роботу машин. Крім того, у нас можна знайти техніку від провідних європейських виробників і купити її за вигідними цінами з гарантією.