Каталог продукціїВідділ продажуЗапчастиниСервісКонтакти Зв'язатися
location_on
Меню

Вирощування гречки: особливості технології

02.09.2024

Гречка – це одна з тих культур, яка в Україні дуже популярна, однак її вирощування має певні складнощі. Вона надзвичайно вимоглива до вологості та температури, при цьому добре себе почуває на кислому ґрунті, до чого не здатна більшість культур. Гречка вигідна для господарства, до того ж існує чимало сортів, тому можна вибрати оптимальний варіант для вашого регіону. Важливо також мати у своєму арсеналі сільгосптехніку, за допомогою якої вдасться обробляти посівні площі.

Місце в сівозміні та особливості обробки ґрунту

Гречка полюбляє родючі ґрунти, причому важливо, щоб території не були забур’янені. Це найсприятливіші умови, які дають змогу отримувати великі врожаї. При цьому культура є доволі гнучкою, оскільки здатна рости й на бідних ґрунтах. Мало того, вона переносить різну кислотність та родючість. Наприклад, ви зможете зібрати непоганий врожай на чорноземах і на супіщаних, навіть на слабокислих ґрунтах.

Посів варто проводити після таких попередників, як-от:

  • озимі зернові;
  • зернобобові;
  • просапні культури (наприклад, картопля, буряки, кукурудза).

Такі умови цілком логічні, адже вказані рослини не виснажують ґрунт, але при їх вирощуванні здійснюється захист від багаторічних бур’янів. Загалом підготовка посівної площі та подальший догляд зводяться до двох факторів: збереження вологи та запобігання забур’яненню однорічними двочастковими культурами. Думка, що гречка здатна сама з ними боротись, хибна, тому необхідна передпосівна культивація. Вона дасть змогу насінинам проростати у відносно незабур’яненому середовищі.

Нюанси удобрення гречки

Гречка – це культура, яка здатна давати великі врожаї, зокрема при середніх нормах внесення добрив. Це робить її доволі економічно вигідною. Гній краще не використовувати, він не дасть бажаного ефекту, ще й бджіл своїм запахом відлякуватиме. Органіку необхідно вносити під попередники, якщо є до неї доступ. Натомість добре себе показують локальні добрива, адже в них більший ККД внаслідок внесення одразу біля насінини.

Не варто використовувати:

  • хлоровмісні добрива – хлорид калію та калійну сіль;
  • безводний аміак – він знищує ентомофауну, яка дуже важлива для цієї культури.

Натомість хороші результати дасть підживлення мікроелементами та стимуляторами росту, але за умови, що під час посіву було внесено 50–60 кг/га нітроамофоски.

Посів гречки

В Україні використовують для посіву 2 морфотипи гречки, це:

  • індетермінантний, він же звичайний. Рекомендується висівати на невеликих площах. Має на 2–3 тижні довший період цвітіння, є ідеальним для тих підприємств, де ставка робиться на крупу й на мед;
  • детермінантний. Підходить для великих площ. Актуальний для господарств, які зорієнтовані переважно на крупу та зерно.

Зауважимо, що важливо вибирати сорти, які підходять для вашої ґрунтово-кліматичної зони.

Не варто поспішати з посівом, чіткі терміни назвати важко, оскільки головна умова – це температура ґрунту. І це +10…+12 °C, а також відсутність загрози заморозків. При цьому дуже важливий баланс, адже при пізніх строках посіви страждатимуть від посухи. Так, у Поліссі зазвичай вказані умови досягаються в першій декаді травня, у лісостепу – з кінця квітня до початку травня, у степу – наприкінці квітня.

Способи сівби – звичайний (рядами) або широкорядний (з відстанню 45 см). Глибина – 4–5 см на легких і 2–3 см на важких ґрунтах. Важливий етапом технології є коткування й розрівнювання. Завдяки цьому вдається отримати перші сходи достатньо швидко, волога до насінин також доставляється ефективно.

Догляд за посівами

Особливістю догляду в процесі дозрівання є листкове підживлення. Для цього використовуються макро- та мікроелементи. Не менш важливу роботу виконують бджоли. Для ефективного запилення варто потурбуватись про наявність поруч пасіки з 2–4 бджолосім’ями на 1 га площі посівів. Що стосується підживлення мінеральними добривами, то завдяки їм відбувається інтенсивніше виділення нектару, а це означає, що запилювачі полетять на рослини охочіше. Це, своєю чергою, забезпечить суттєве збільшення врожаю.

Зауважимо, що при вирощуванні гречки не вносять з такою інтенсивністю, як для інших культур, хімічний захист. Крупа є дієтичною, а отже, чим менше в ній буде пестицидів, тим вищу в результаті зможете мати ціну.

Збирання врожаю

Збирання – це надзвичайно важливий етап, який має деякі особливості. Цей процес може здійснюватися прямим або роздільним способом. Специфіка гречки в тому, що вона достигає протягом тривалого часу, а вибір правильних термінів збору значно впливає на результати. Доцільніше вибирати фазу побуріння 65–75%, що відбувається в серпні-вересні.

Якщо насіння зібрали вчасно, то воно має відмінний потенціал для проростання в наступному сезоні внаслідок високої схожості. Залежно від  погодних умов та відсотку вологості у скошеної маси гречку можна зберігати у валках до 3–5 днів. Обмолочування відбувається при вологості 15–17% у зерна та 30–36% у стебел та листків.

Великі посівні площі гречки дають хороший результат за умови дотримання описаної технології вирощування. Для того щоб були вчасно проведені всі підготовчі роботи, а обробка здійснювалася в оптимальні терміни, в період вегетації необхідно мати відповідну техніку. Знайти її зможете в компанії «РОПА Україна». Пропонуємо допомогу кваліфікованих менеджерів, цілковиту підтримку та вигідні ціни. Крім того, надається консультація щодо роботи з агрегатами, у разі потреби здійснюємо обслуговування.